PRPC015DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC015DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Body Breadth :
0.197 inch
Number of Positions :
30
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Male Pin
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Body Length or Diameter :
1.5 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
PRPC015DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC015DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 30-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height