PREC039DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PREC039DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 78POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
3A
Body Breadth :
0.197 inch
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Length or Diameter :
3.9 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
78
Datasheets
PREC039DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PREC039DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 78-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height