PREC039DFBN-RC
Mfr.Part #
PREC039DFBN-RC
Description
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM
2
Overall Contact Length :
0.637 16.17mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Number of Positions :
78
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Black
Plating Thickness :
100μin
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Body Length or Diameter :
3.9 inch
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Tin
JESD-609 Code :
e3
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Body Depth :
0.1 inch
Datasheets
PREC039DFBN-RC
Sullins Connector Solutions PREC039DFBN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 78-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height