PREC039DFAN-RC
Mfr.Part #
PREC039DFAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Overall Contact Length :
0.537 13.63mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
JESD-609 Code :
e3
Body Length or Diameter :
3.9 inch
Number of Positions :
78
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Plating Thickness :
100μin
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Body Depth :
0.1 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
PREC039DFAN-RC
Sullins Connector Solutions PREC039DFAN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 78-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height