PREC037SAEN-RC
Mfr.Part #
PREC037SAEN-RC
Description
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Number of Positions :
37
Overall Contact Length :
0.848 21.55mm
Length - Termination :
0.52 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Conductors :
ONE
Body Length or Diameter :
3.7 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Datasheets
PREC037SAEN-RC
Sullins Connector Solutions PREC037SAEN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 37-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height