PREC016DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PREC016DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 32POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number Of PCB Rows :
2
Body Length or Diameter :
1.6 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Body Breadth :
0.197 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Board to Board or Cable
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Positions :
32
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
2
Datasheets
PREC016DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PREC016DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 32-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height