PREC016DFBN-RC
Mfr.Part #
PREC016DFBN-RC
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Number of Rows :
2
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
UL94 V-0
Plating Thickness :
100μin
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
ROHS3 Compliant
Overall Contact Length :
0.637 16.17mm
Body Length or Diameter :
1.6 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number Of PCB Rows :
2
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Published :
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Positions Loaded :
All
JESD-609 Code :
e3
Body Depth :
0.1 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Datasheets
PREC016DFBN-RC
Sullins Connector Solutions PREC016DFBN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 32-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height