PRD-7DG0-24
Mfr.Part #
PRD-7DG0-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Stock
118
In Stock :
118
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Construction :
Non-Latching
Switching Voltage :
240VAC - Nom
Product Width :
16.41
Temperature Coefficient :
20 ppm/°C
Product :
Power Relays
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Coil Insulation :
Class B
Coil Power :
2 W
Features :
Insulation - Class B
Bulk
Contact Current Rating :
30 A
Height :
63.5 mm
Product Category :
General Purpose Relays
Subcategory :
Relays
Contact Arrangement :
DPST-NO
Operating Temperature :
-55 to 80 °C
Contact Termination :
Screw
Type :
Standard
Series :
PRD
Product Length :
28.58
Package :
Bulk
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Product Type :
General Purpose Relays
Brand :
TE Connectivity / PandB
Contact Rating (Current) :
30A
RoHS :
In Transition
Power Rating :
5 W
Must Operate Voltage :
18 VDC
Supplier Package :
Dust Cover
Width :
63.8 mm
Seal Rating :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operate Time :
40 ms
Turn On Voltage (Max) :
18 VDC
Resistance Tolerance :
1
Coil Current :
84.0mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Length :
85.7 mm
Product Status :
Active
Resistance :
34 Ohm
Coil Voltage :
24VDC
TE Connectivity
Coil Resistance :
288 Ohm
Release Time :
20ms
Power Consumption :
2 W
Base Product Number :
PRD-7
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Minimum Dropout Voltage :
2.4 VDC
Turn Off Voltage (Min) :
2.4 VDC