PRD-11AY0-24
Mfr.Part #
PRD-11AY0-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V
20ms
Turn Off Voltage (Min) :
2.4 VAC
Relay Construction :
Non-Latching
Product Width :
0.85 mm
Coil Resistance :
12 Ohm
Coil Power :
9.8 VA
Seal Rating :
Contact Current Rating :
25 A
Power Rating :
0.125 W
Power Consumption :
9.8 VA
Features :
Insulation - Class B
Contact Material :
Silver
Resistance :
10 Ohm
Contact Rating (Current) :
25A
Resistance Tolerance :
1
Height :
63.5 mm
Subcategory :
Relays
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
In Transition
Brand :
TE Connectivity / PandB
TE Connectivity
Product Length :
1.6 mm
Resistor Type :
Sulfur Resistant
Turn On Voltage (Max) :
20.4 VAC
Operating Temperature :
-55 to 45 °C
40 ms
Packaging :
Bulk
Supplier Package :
Dust Cover
Coil Current :
410mA
Switching Voltage :
240VAC - Nom
Package :
Bulk
Contact Arrangement :
DPDT
Must Operate Voltage :
20.4 VAC
Product Type :
General Purpose Relays
Minimum Dropout Voltage :
2.4 VAC
Must Release Voltage :
2.4 VAC
Qualification :
AEC-Q200
Width :
63.8 mm
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
25 ppm/K
Length :
85.7 mm
Coil Voltage :
24VAC