PRD-7AY0-208
Mfr.Part #
PRD-7AY0-208
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 208V
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
41.7mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Must Operate Voltage :
176.8VAC
Termination Style :
Screw Terminal
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Rating (Current) :
25A
Factory Lead Time :
23 Weeks
Contact Material :
Silver (Ag)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
208VAC
Release Time :
20ms
Operate Time :
40ms
Coil Type :
Non Latching
Series :
PRD
Operating Temperature :
-55°C~45°C
Coil Insulation :
Class B
Packaging :
Bulk
Must Release Voltage :
20.8VAC
Switching Voltage :
240VAC - Nom