PRD-5DY0-75
Mfr.Part #
PRD-5DY0-75
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 75V
Mount :
Chassis Mount, Flanges
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Power :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Coil Resistance :
2.81kOhm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Termination :
Throw Configuration :
SPDT
Contact Material :
Silver
Contact Rating (Current) :
25A
Current Rating (Max) :
25A
Number of Pins :
5
Coil Current :
26.7mA
Coil Voltage (DC) :
75V
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
80°C