PRD-5DY0-24
Mfr.Part #
PRD-5DY0-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 24V
Stock
116
In Stock :
116
Power Relays, Over 2 Amps
Current Rating :
25A
Coil Power :
2W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Height :
63.5mm
Coil Resistance :
288Ohm
Coil Current :
84mA
Mount :
Chassis, Chassis Mount, Panel
Body Breadth :
63.8 mm
Voltage - Rated AC :
277V
Resistance :
288Ohm
Coil Voltage (DC) :
24V
Switching Voltage :
277VAC - Nom
Contact Material :
Silver (Ag)
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Coil/Input Supply Type :
DC
Input Current :
25A
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
24V
Release Time :
20ms
REACH SVHC :
Unknown
Coil Insulation :
Class B
Non Latching
Series :
PRD
Depth :
63.75mm
Throw Configuration :
SPDT
Power Consumption :
8W
Operating Temperature :
-55°C~80°C
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Voltage (AC) :
24V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Must Operate Voltage :
18VDC
Reference Standard :
CSA; UL
Must Release Voltage :
2.4VDC
Max Current Rating :
25A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Approval Agency :
CSA, UL
ELV :
Non-Compliant
Physical Dimension :
85.7mm x 63.8mm x 63.5mm
Termination Style :
Screw Terminal
ECCN Code :
EAR99
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Relay Action :
Momentary
Termination :
Screw
Lead Free :
Not Applicable
Coil Voltage :
24VDC
Length :
63.5mm