PRD-5AY0-240
Mfr.Part #
PRD-5AY0-240
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 240V
Power Relays, Over 2 Amps
REACH SVHC :
Unknown
Coil/Input Supply Type :
AC
Current Rating (Max) :
25A
Contact Material :
Silver
Contact Rating (Current) :
25A
Coil Power :
9.8W
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Body Breadth :
63.8 mm
Relay Action :
Momentary
Physical Dimension :
85.7mm x 63.8mm x 63.5mm
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
25A
Mount :
Chassis, Chassis Mount, Panel
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Height :
63.5mm
Published :
Coil Current :
43mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
63.75mm
Reference Standard :
CSA; UL
Coil Type :
Non-Latching
Lead Free :
Lead Free
Coil Voltage (AC) :
240V
Throw Configuration :
SPDT
Power Consumption :
8W
ECCN Code :
EAR99
Coil Resistance :
1.2kOhm
ELV :
Non-Compliant
Operate Time :
40 ms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Release Time :
20 ms
Max Operating Temperature :
45°C