PRD-5AN0-120
Mfr.Part #
PRD-5AN0-120
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 120V
40ms
Features :
Insulation - Class B
Throw Configuration :
SPDT
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Coil Insulation :
Class B
Contact Current Rating :
25 A
Coil Resistance :
290 Ohms
RoHS :
Compliant
Coil Current :
85.0mA
Coil Type :
Non Latching
Turn On Voltage (Max) :
102 VAC
Package :
Bulk
Lead Free :
Not Applicable
Must Operate Voltage :
102 VAC
Mounting Type :
Chassis Mount
Release Time :
20ms
Must Release Voltage :
12 VAC
Coil Voltage :
120VAC
Termination Style :
Screw Terminal
Operating Temperature :
-55°C ~ 45°C
Series :
PRD
Packaging :
Bulk
ELV :
Non-Compliant
Seal Rating :
Coil Power :
9.8 VA
Turn Off Voltage (Min) :
12 VAC
ABB
Min Operating Temperature :
-55 °C
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mount :
Chassis Mount
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Max Operating Temperature :
45 °C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Rating (Current) :
25A
Termination :
Screw
Coil Voltage (AC) :
120 V