PRD-3DY0-24
Mfr.Part #
PRD-3DY0-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V
Stock
124
In Stock :
124
Coil Power :
2W
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Type :
Non Latching
Length :
63.3mm
Must Release Voltage :
2.4VDC
Termination :
Screw
Published :
2015
Coil Voltage (AC) :
24V
Mount :
Chassis, Chassis Mount, Panel
Termination Style :
Screw Terminal
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Power Consumption :
8W
Coil/Input Supply Type :
DC
Switching Voltage :
277VAC - Nom
Must Operate Voltage :
18VDC
Contact Material :
Silver (Ag)
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Operating Temperature :
-55°C~80°C
Depth :
63.75mm
Coil Insulation :
Class B
Coil Resistance :
288Ohm
Voltage - Rated DC :
24V
Input Current :
25A
Approval Agency :
CSA, UL
Relay Action :
Momentary
Packaging :
Bulk
Coil Voltage (DC) :
24V
Physical Dimension :
85.7mm x 63.8mm x 63.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Coil Current :
84mA
Throw Configuration :
SPST
Coil Voltage :
24VDC
Current Rating :
25A
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
PRD
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
288Ohm
Max Current Rating :
25A
ELV :
Non-Compliant
Body Breadth :
63.8 mm
Release Time :
20ms
Voltage - Rated AC :
277V
Reference Standard :
CSA; UL
Height :
63.5mm