PRD-3AG0-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRD-3AG0-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Insulation :
Class B
Coil Resistance :
290Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Release Time :
20ms
Height :
63.5mm
Switching Voltage :
277VAC - Nom
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil/Input Supply Type :
AC
Package / Case :
120
Termination Style :
Screw Terminal
Throw Configuration :
SPST
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Reference Standard :
CSA; UL
Max Current Rating :
30A
Length :
63.3mm
Packaging :
Bulk
Operate Time :
40ms
Termination :
Screw
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Operating Temperature :
-55°C~45°C
Relay Action :
Momentary
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Series :
PRD
Coil Power :
9.8W
Depth :
63.75mm
Must Operate Voltage :
102VAC
Factory Lead Time :
19 Weeks
Coil Voltage :
120VAC
ECCN Code :
EAR99
Coil Type :
Non Latching
Lead Free :
Lead Free
Published :
2015
Width :
63.75mm
Body Breadth :
63.8 mm
Voltage - Rated AC :
277V
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
Non-Compliant
Physical Dimension :
85.7mm x 63.8mm x 63.5mm
Mount :
Chassis Mount
Power Rating :
9.8W
Must Release Voltage :
12VAC
Coil Voltage (AC) :
120V
Power Consumption :
8W
Coil Current :
85mA