PRD-2DG0-24
Mfr.Part #
PRD-2DG0-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 30A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Package :
Bulk
Features :
Coil Voltage :
24VDC
Series :
Release Time :
20 ms
Coil Current :
83.3 mA
Coil Insulation :
Class B
Switching Voltage :
240VAC - Max
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Base Product Number :
PRD-2
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Seal Rating :
Coil Resistance :
288 Ohms
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Termination Style :
Screw Terminal
Coil Type :
Non Latching
RoHS :
Compliant
Operate Time :
40 ms
Must Release Voltage :
2.4 VDC