PRCMT12-2DO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRCMT12-2DO
Manufacturer
Autonics
Package / Case
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 2MM CYL
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Ingress Protection :
IP67
Diameter :
12 mm
Response Frequency :
1.5kHz
Package :
Bag
Shielding :
Shielded
Output Type :
NO, 2-Wire
Series :
PRCM
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Connection Type :
M12 Connector
Range :
2 mm
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Approvals :
CE
Product Status :
Active
Indicator :
LED
Sensor Type :
Inductive
Sensing Distance :
0.079" (2mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M12
Power Type :
DC
Datasheets
PRCMT12-2DO
Autonics PRCMT12-2DO
10V ~ 30V Inductive Cylinder, Threaded - M12 PRCM Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M12
PRCMT12-2DO Overview
PRCMT12-2DO Features
PRCM Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C (TA)
Sensing Distance: 0.079" (2mm)
Voltage - Supply: 10V ~ 30V
Response Frequency: 1.5kHz