PRCM18-5AO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRCM18-5AO
Manufacturer
Autonics
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 5MM CYL
Stock
142
In Stock :
142
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Power Type :
AC
Voltage - Supply :
85VAC ~ 264VAC
Package :
Bag
Sensor Type :
Inductive
Ingress Protection :
IP67
Connection Type :
M12 Connector
Termination Style :
Connector
Indicator :
LED
Shielding :
Shielded
Range :
5 mm
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Diameter :
18 mm
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Series :
PRCM
Output Type :
No
Approvals :
CE
Sensing Distance :
0.197 (5mm)
Product Status :
Active
Response Frequency :
20Hz
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Datasheets
PRCM18-5AO
Autonics PRCM18-5AO
PRCM Series Inductive Sensor -25°C ~ 70°C (TA) 85VAC ~ 264VAC
PRCM18-5AO Overview
Safety precautions are taken by putting the current sensors in Cylinder, Threaded - M18 packages.
PRCM18-5AO Features
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C (TA)
Sensor Type: Inductive
Supply Voltage: 85VAC ~ 264VAC