PRCML30-15AO
Mfr.Part #
PRCML30-15AO
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Stock
10
In Stock :
10
Sensing Distance :
0.591" (15mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Shielding :
Unshielded
Voltage - Supply :
85VAC ~ 264VAC
Response Frequency :
20Hz
Diameter :
30 mm
Range :
15 mm
Output Type :
NO, 2-Wire
Datasheets
PRCML30-15AO
Autonics PRCML30-15AO
85VAC ~ 264VAC Inductive Cylinder, Threaded - M30 PRCM Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
PRCML30-15AO Overview
PRCML30-15AO Features
PRCM Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C (TA)
Sensing Distance: 0.591" (15mm)
Voltage - Supply: 85VAC ~ 264VAC
Response Frequency: 20Hz