PRCML30-10AO
Mfr.Part #
PRCML30-10AO
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Stock
40
In Stock :
40
Range :
10 mm
Voltage - Supply :
85VAC ~ 264VAC
Shielding :
Shielded
Diameter :
30 mm
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
NO, 2-Wire
Response Frequency :
20Hz
Datasheets
PRCML30-10AO
Autonics PRCML30-10AO
85VAC ~ 264VAC Inductive Cylinder, Threaded - M30 PRCM Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
PRCML30-10AO Overview
PRCML30-10AO Features
PRCM Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C (TA)
Sensing Distance: 0.394" (10mm)
Voltage - Supply: 85VAC ~ 264VAC
Response Frequency: 20Hz