PRCM30-10AO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRCM30-10AO
Manufacturer
Autonics
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Diameter :
30 mm
Voltage - Supply :
85VAC ~ 264VAC
Sensor Type :
Inductive
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Connection Type :
M12 Connector
Range :
10 mm
Package :
Bag
Approvals :
CE
Response Frequency :
20Hz
Ingress Protection :
IP67
Output Type :
No
Indicator :
LED
Series :
PRCM
Termination Style :
Connector
Power Type :
AC
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Datasheets
PRCM30-10AO
Autonics PRCM30-10AO
PRCM Series Inductive Sensor -25°C ~ 70°C (TA) 85VAC ~ 264VAC
PRCM30-10AO Overview
A Cylinder, Threaded - M30 package is used to protect the current sensors from damage.
PRCM30-10AO Features
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C (TA)
Sensor Type: Inductive
Supply Voltage: 85VAC ~ 264VAC