PRCM18-8DP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRCM18-8DP
Manufacturer
Autonics
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 8MM CYL
Stock
126
In Stock :
126
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Series :
PRCM
Range :
8 mm
Response Frequency :
350Hz
Sensor Type :
Inductive
Indicator :
LED
Power Type :
DC
Shielding :
Unshielded
Package :
Bag
Output Type :
NO PNP
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Diameter :
18 mm
Termination Style :
Connector
Connection Type :
M12 Connector
Ingress Protection :
IP67
Sensing Distance :
0.315 (8mm)
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Approvals :
CE
Datasheets
PRCM18-8DP
Autonics PRCM18-8DP
PRCM Series Inductive Sensor -25°C ~ 70°C (TA) 10V ~ 30V
PRCM18-8DP Overview
For safety reasons, the current sensors are enclosed in Cylinder, Threaded - M18 packages.
PRCM18-8DP Features
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C (TA)
Sensor Type: Inductive
Supply Voltage: 10V ~ 30V