PR502J3R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR502J3R
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Bead, Epoxy
Datasheet
Download
Description
NTC THERMISTOR 5K OHM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Product Status :
Obsolete
B0/50 :
3892K
B25/100 :
B Value Tolerance :
Resistance in Ohms @ 25°C :
5k
Package / Case :
Bead, Epoxy
Length - Lead Wire :
1.50 (38.10mm)
B25/85 :
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Package :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging
Resistance Tolerance :
±0.05°C
Power - Max :
30 mW
Series :
PR
Datasheets
PR502J3R
PR Series Free Hanging -55°C ~ 80°C - B Value Tolerance:-
PR502J3R Overview
It's in the Bead, Epoxy package for convenience. To make NTC thermistors work, the resistance tolerance is ±0.05°C. The temperature of NTC thermistors should be set to -55°C ~ 80°C in order to ensure reliable performance. It's 30 mW power that the NTC thermistors can put out.
PR502J3R Features
PR Series
Operating Temperature: -55°C ~ 80°C