PR103J41
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR103J41
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Bead, Epoxy
Datasheet
Download
Description
NTC THERMISTOR 10K OHM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
B25/100 :
B Value Tolerance :
Mounting Type :
Free Hanging
Package / Case :
Bead, Epoxy
Series :
PR
Product Status :
Obsolete
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
B25/75 :
Power - Max :
30 mW
Package :
Bulk
B0/50 :
3892K
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Length - Lead Wire :
1.50 (38.10mm)
Resistance Tolerance :
±0.05°C
Datasheets
PR103J41
PR Series Free Hanging -55°C ~ 80°C - B Value Tolerance:-
PR103J41 Overview
In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Bead, Epoxy. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±0.05°C in order to function. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -55°C ~ 80°C. Power settings for NTC thermistors are limited to 30 mW.
PR103J41 Features
PR Series
Operating Temperature: -55°C ~ 80°C