PR103J39
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR103J39
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Bead, Epoxy
Datasheet
Download
Description
NTC THERMISTOR 10K OHM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Length - Lead Wire :
1.50 (38.10mm)
Resistance Tolerance :
±0.05°C
Series :
PR
B25/85 :
B25/50 :
B Value Tolerance :
Product Status :
Obsolete
Package :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Power - Max :
30 mW
Package / Case :
Bead, Epoxy
B0/50 :
3892K
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
Datasheets
PR103J39
PR Series Free Hanging -55°C ~ 80°C - B Value Tolerance:-
PR103J39 Overview
Bead, Epoxy includes it as a convenience. To ensure that the NTC thermistors function properly, the resistance tolerance must be ±0.05°C. A temperature setting of -55°C ~ 80°C is required to ensure reliable performance of NTC thermistors. Temperatures can be set by the NTC thermistors to 30 mW at any time.
PR103J39 Features
PR Series
Operating Temperature: -55°C ~ 80°C