PR103J29
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR103J29
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Bead, Epoxy
Datasheet
Download
Description
NTC THERMISTOR 10K OHM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Power - Max :
30 mW
RoHS :
Non-Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
Series :
PR
Package / Case :
Bead, Epoxy
B25/50 :
Length - Lead Wire :
1.50 (38.10mm)
B25/75 :
Product Status :
Obsolete
Resistance Tolerance :
±0.05°C
Package :
Bulk
B0/50 :
3892K
Mounting Type :
Free Hanging
B Value Tolerance :
Datasheets
PR103J29
PR Series Free Hanging -55°C ~ 80°C - B Value Tolerance:-
PR103J29 Overview
It is included in the Bead, Epoxy package for your convenience. NTC thermistors have a resistance tolerance of ±0.05°C in order to function properly. NTC thermistors should be set to -55°C ~ 80°C temperature to ensure reliable performance. Power set by NTC thermistors is 30 mW.
PR103J29 Features
PR Series
Operating Temperature: -55°C ~ 80°C