PR103J24
Mfr.Part #
PR103J24
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Bead, Epoxy
Datasheet
Download
Description
NTC THERMISTOR 10K OHM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Package :
Bulk
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
Length - Lead Wire :
1.50 (38.10mm)
Product Status :
Obsolete
B0/50 :
3892K
Power - Max :
30 mW
B25/100 :
B25/75 :
Mounting Type :
Free Hanging
Resistance Tolerance :
±0.05°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
B Value Tolerance :
Package / Case :
Bead, Epoxy
Series :
PR
Datasheets
PR103J24
PR Series Free Hanging -55°C ~ 80°C - B Value Tolerance:-
PR103J24 Overview
In order to make it more convenient, it has been included in the package Bead, Epoxy. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±0.05°C for them to function. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -55°C ~ 80°C in order to ensure reliable performance. A NTC thermistor can set a maximum power of 30 mW.
PR103J24 Features
PR Series
Operating Temperature: -55°C ~ 80°C