PR01000102701JA100
Mfr.Part #
PR01000102701JA100
Description
RES 2.7K OHM 5% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
2.7kohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Voltage - Rated DC :
350V
Military Standard :
Not
Power Rating :
1W
Diameter :
2.5mm
Operating Supply Voltage :
350V
Packing Method :
Ammo Pack
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Tin
Vishay PR01000102701JA100
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, Metal Film,