PPPC251LFBN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PPPC251LFBN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 25POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Type :
Female Socket
Connector Type :
Header
Style :
Board to Board
Contact Shape :
Square
Packaging :
Tray
Width :
2.5mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Length :
64mm
Fastening Type :
Push-Pull
Height :
8.5mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Positions :
25
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Plastic
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Lead Free
Contact Length - Post :
0.126 3.20mm
Voltage - Rated :
250V
Insulation Material :
Polyester
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
PPPC251LFBN-RC
Sullins Connector Solutions PPPC251LFBN-RC
1 Rows Header Solder Phosphor Bronze Through Hole Tray Gold Polyester 25 Positions Female Socket