PNF18-6SLF-3K
Mfr.Part #
PNF18-6SLF-3K
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED
Product Category :
Spade Connectors
Insulation Diameter :
0.080 ~ 0.145 (2.03mm ~ 3.68mm)
Terminal Gender :
FEMALE
Wire Cross Section :
1.5 mm2
Length - Overall :
0.740 18.80mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Width - Outer Edges :
0.270 6.86mm
Tongue Inside Opening :
0.190 (4.83mm)
Length :
18.796mm
Stud/Tab Size :
6 Stud
Terminal Type :
Spring, Snap
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Reel
Depth :
6.85mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Serrated Termination
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
HTS Code :
Wire Gauge (Min) :
18 AWG