PNF10-10SLF-2K
Mfr.Part #
PNF10-10SLF-2K
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #10 YEL
Product Category :
Spade Connectors
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Length :
23.622mm
Width - Outer Edges :
0.330 8.38mm
Length - Overall :
0.930 23.62mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation Diameter :
0.120 ~ 0.225 (3.05mm ~ 5.72mm)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
2 Weeks
Series :
Pan-Term®
Stud/Tab Size :
10 Stud
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Packaging :
Reel
Tongue Inside Opening :
0.190 (4.83mm)
Depth :
8.38mm