PNF18-6F-3K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNF18-6F-3K
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
4 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width - Outer Edges :
0.300 7.62mm
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
HTS Code :
Length :
19.812mm
Color :
Red
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Free Hanging
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Published :
Insulation :
Insulated
Terminal Gender :
FEMALE
Depth :
7.6mm
Weight :
3.959861kg
Wire Gauge :
18-22 AWG
Stud/Tab Size :
6 Stud
Contact Plating :
Tin
Feature :
Serrated Termination
Terminal Type :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Insulation Diameter :
0.090 ~ 0.145 (2.29mm ~ 3.68mm)
Series :
Pan-Term®
Radiation Hardening :
No
Length - Overall :
0.780 19.81mm
Tongue Inside Opening :
0.140 (3.56mm)