PNF18-4RN-M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNF18-4RN-M
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN RING CIRC 18-22AWG #4 CRIMP
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Color :
Red
Feature :
Serrated Termination
Contact Plating :
Tin
Contact Material :
Copper
Width - Outer Edges :
0.220 5.59mm
Insulation Diameter :
0.080 ~ 0.136 (2.03mm ~ 3.45mm)
Width :
5.59mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Length :
18.542mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Contact Finish :
Tin
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Wire Gauge :
18-22 AWG
Factory Lead Time :
4 Weeks
Published :
Insulation :
Insulated
Stud/Tab Size :
4 Stud
Terminal Type :
Circular
Length - Overall :
0.730 18.54mm
Series :
Pan-Term®
Material :
Copper
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Thickness :
0.032 0.81mm