PNF10-8F-D
Mfr.Part #
PNF10-8F-D
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #8 YEL
Product Category :
Spade Connectors
Terminal Type :
Standard
10-12 AWG
Tongue Inside Opening :
0.170 (4.32mm)
Width :
9.4mm
Contact Finish :
Tin
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
Length :
25.908mm
HTS Code :
Length - Overall :
1.020 25.91mm
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Series :
Pan-Term®
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
4 Weeks
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Radiation Hardening :
No
Stud/Tab Size :
8 Stud
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width - Outer Edges :
0.370 9.40mm