PNF10-56R-D
Mfr.Part #
PNF10-56R-D
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #5/16
Stock
934
In Stock :
934
Product Category :
Ring Connectors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Width :
13.3mm
Feature :
Serrated Termination
Contact Plating :
Tin
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Depth :
13.21mm
Length :
30.734mm
Weight :
1.360777kg
Width - Outer Edges :
0.520 13.21mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Voltage - Rated :
600V
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Stud/Tab Size :
5/16 Stud
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Terminal Type :
Circular
Published :
2001
Length - Overall :
1.210 30.73mm
Thickness :
0.040 1.02mm
Insulation Diameter :
0.120 ~ 0.225 (3.05mm ~ 5.72mm)