PMN15ENEX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMN15ENEX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-74, SOT-457
Datasheet
Download
Description
PMN15ENE/SOT457/SC-74
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current Id :
6.4A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Power Dissipation :
667mW
Product Status :
Active
Rise Time :
18 ns
Package / Case :
SC-74, SOT-457
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Channel Mode :
Enhancement
Channel Type :
N Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
440 pF @ 15 V
Number of Channels :
1 Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6.4A (Ta)
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
14 nC @ 10 V
Product Category :
MOSFET
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24mOhm @ 6.4A, 10V
RoHS :
Details
FET Type :
N-Channel
Brand :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Configuration :
Single
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
FET Feature :
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Polarity :
Subcategory :
MOSFETs
Package :
Digi-Reel?
Qualification :
Supplier Device Package :
6-TSOP
Power Dissipation (Max) :
667mW (Ta), 7.5W (Tc)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Product Type :
MOSFET
Datasheets
PMN15ENEX
N-Channel 24mOhm @ 6.4A, 10V ±20V 440 pF @ 15 V 14 nC @ 10 V 30 V SC-74, SOT-457
PMN15ENEX Overview
The maximum input capacitance of this device is 440 pF @ 15 V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 30 V in order to operate.
PMN15ENEX Features
a 30 V drain to source voltage (Vdss)