PMB01CM24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMB01CM24
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
RELAY TIME DELAY 100HRS 8A 250V
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Time Delay Relays
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Width :
94mm
Contact Rating @ Voltage :
8A @ 250VAC
Termination :
PLUG
Function :
Programmable (Multi-Function)
Depth :
80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Throw Configuration :
SPDT
Operating Supply Voltage :
240V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Timing Adjustment Method :
Screwdriver Slot
Height :
80mm
Max Operating Temperature :
60°C
Published :
2007
Length :
36mm
Package / Case :
100
Circuit :
SPDT (1 Form C)
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Socketable
Voltage - Supply :
24V~240VAC 24VDC
Number of Contacts :
2
Max Current Rating :
8A
Min Operating Temperature :
-20°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Supply Voltage (AC) :
240V