PM6760D55RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM6760D55RP
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
3-PHASE SSR 48-600VAC PNL MNT
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Output Type :
AC
Termination Style :
Screw Terminal
Package / Case :
Module
Series :
PM67
Load Current :
55A
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Circuit :
3PST-NO (3 Form A)
Voltage - Load :
48V~600V
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input :
4V~32VDC
Datasheets
PM6760D55RP
Sensata Technologies – Crydom PM6760D55RP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V