PM6760A50RP
Mfr.Part #
PM6760A50RP
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Description
3-PHASE SSR 48-600VAC PNL MNT
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Termination Style :
Screw Terminal
Package / Case :
Module
Load Current :
50A
Circuit :
3PST-NO (3 Form A)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
PM67
Packaging :
Bulk
Voltage - Input :
90V~280VAC/DC
Output Type :
AC
Voltage - Load :
48V~600V
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
PM6760A50RP
Sensata Technologies – Crydom PM6760A50RP
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V