PM5449.152NLT
Mfr.Part #
PM5449.152NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1.5UH 15A 7.6MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Saturation Current :
15 A
Shielding :
Shielded
Termination :
Standard
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Height :
4 mm
Type :
Molded
Series :
PM5449.xxxNLT
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Test Frequency :
100 kHz
Application :
Power
Frequency - Self Resonant :
Self Resonant Frequency :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
DC Resistance (DCR) :
7.6mOhm Max
Brand :
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current - Saturation (Isat) :
15A
Supplier Device Package :
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Inductance :
1.5 µH
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Width :
8.5 mm
Pulse
Product Category :
Power Inductors - SMD
Size / Dimension :
0.346" L x 0.323" W (8.80mm x 8.20mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Core Type :
Molded
Tolerance :
±20%
Current Rating (Amps) :
15 A
Product :
Power Inductors
Packaging :
MouseReel
Diameter :
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
9.2 mm
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
PM5449.152NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD