PM54-100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM54-100M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 1.44A 100MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Construction :
Bobbin Core
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Height :
4.8mm
Diameter :
5.8mm
DC Resistance (DCR) :
100MOhm
Test Frequency :
2.52MHz
Inductance :
10μH
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR
Number of Functions :
1
Series :
PM54
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Current Rating :
1.44A
Size / Dimension :
0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
Shielding :
No
Max DC Current :
1.45A
Number of Pins :
2
Type :
Wirewound
Package / Case :
Nonstandard
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Operating Temperature :
-30°C~100°C
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Datasheets
PM54-100M
Bourns, Inc. PM54-100M
PM54-100M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD