PM5433.722NLT
Mfr.Part #
PM5433.722NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 7.2UH 21A 7.2MOHM SMD
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Packaging :
MouseReel
Pulse
Material - Core :
Self Resonant Frequency :
Package / Case :
Nonstandard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Q @ Freq :
Saturation Current :
32 A
Height :
8 mm
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
21 A
Termination :
Standard
RoHS :
Details
DC Resistance (DCR) :
7.2mOhm Max
Width :
16.8 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Product :
Power Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
Shielding :
Shielded
Qualification :
AEC-Q200
Core Material :
Composite
Series :
PM5433.XXXNLT
Brand :
Size / Dimension :
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Inductance :
7.2 µH
Diameter :
Length :
17.8 mm
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Automotive
Datasheets
PM5433.722NLT
Pulse Electronics PM5433.722NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD