PM5400.151NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM5400.151NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150NH 10A 11 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Series :
PM5400
Type :
Molded
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Inductance :
150 nH
Material - Core :
Height :
1.2 mm
Packaging :
Reel
Brand :
Application :
Power
Product Category :
Power Inductors - SMD
Test Frequency :
100 kHz
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
3.4 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating (Amps) :
10 A
Pulse
Core Type :
Molded
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
14A
Saturation Current :
14 A
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Q @ Freq :
Product :
Power Inductors
Features :
Length :
3.7 mm
Ratings :
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
11mOhm Max
Product Type :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Qualification :
AEC-Q200
Datasheets
PM5400.151NLT
Pulse Electronics PM5400.151NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD