PM5022-220M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM5022-220M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 3.6A 47 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Q Factor :
22
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Height Seated (Max) :
0.272 6.90mm
Inductance Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Size / Dimension :
0.720Lx0.551W 18.30mmx14.00mm
Number of Functions :
1
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
45mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
22μH
HTS Code :
RMS Current (Irms) :
3.6A
Frequency - Self Resonant :
2.52MHz
Depth :
14.3mm
Q @ Freq :
22 @ 13MHz
Height :
6.6mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ferrite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
DC Current :
3.6A
ECCN Code :
EAR99
Type :
Wirewound
Max DC Current :
3.6A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Nonstandard
Radiation Hardening :
No
Series :
PM5022
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Shielding :
No
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Current - Saturation :
6.7A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating :
3.5A
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
PM5022-220M
Bourns, Inc. PM5022-220M
PM5022-220M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD