PM5022-150M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM5022-150M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 15UH 4.3A 35 MOHM SMD
Stock
697
In Stock :
697
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Inductance Tolerance :
20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
6.6mm
Max DC Current :
4.3A
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2008
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Inductance :
15μH
JESD-609 Code :
e2
Current - Saturation :
8A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.720Lx0.551W 18.30mmx14.00mm
Q Factor :
20
Height Seated (Max) :
0.272 6.90mm
Number of Terminations :
2
Q @ Freq :
20 @ 17MHz
Current Rating :
4A
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Material - Core :
Ferrite
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
PM5022
Radiation Hardening :
No
Shielding :
No
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
2.52MHz
Depth :
14.3mm
DC Resistance (DCR) :
35mOhm
Test Frequency :
100kHz
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Nonstandard
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Current :
4.3A
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
PM5022-150M-RC
Bourns, Inc. PM5022-150M-RC
PM5022-150M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD