PM300CLA120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM300CLA120
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Datasheet
Download
Description
MOD IPM L-SER 6PAC 1200V 300A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
36
Voltage - Isolation :
2500VDC
Published :
Current :
300A
Configuration :
3 Phase
Number of Pins :
36
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Supply Voltage :
15V
Power Dissipation :
1.56kW
Type :
IGBT
Voltage :
1.2kV
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Power Module
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
Intellimod™
Datasheets
PM300CLA120
Introducing Power Driver Modules Powerex, Inc. PM300CLA120 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:36, Number of Pins:36, Type:IGBT, Voltage:1.2kV, Package / Case:Power Module, Mounting Type:Chassis Mount, PM300CLA120 pinout, PM300CLA120 datasheet PDF, PM300CLA120 amp .Beyond Power Driver Modules Powerex, Inc. PM300CLA120 ,we also offer AOZ5517QI, FSB50325A, FSB50550A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.