PM30-24S15
Mfr.Part #
PM30-24S15
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
9-DIP Module, 8 Leads
Description
DC DC CONVERTER 15V 30W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Number of Outputs :
1
Max Operating Temperature :
50°C
Output Type :
FIXED
Voltage - Output 1 :
15V
Feature :
Remote On/Off, OVP, SCP
Series :
PM
Mount :
Through Hole
Voltage - Isolation :
700V
Published :
Current - Output 1 :
2A
Number of Pins :
8
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Input (Min) :
18V
Length :
76.2mm
Applications :
ITE (Commercial)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
63.5mm
Height :
8.382mm
Size / Dimension :
3.00Lx2.50W x 0.33 H 76.2mmx63.5mmx8.4mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Isolated Module
Output Power :
30W
Output Voltage :
15V
Operating Temperature :
-40°C~50°C
Voltage - Input (Max) :
36V
Current - Output (Max) :
2A
Output Current :
2A
Package / Case :
9-DIP Module, 8 Leads
Power (Watts) :
30W