PLTU1206U4901LST5
Mfr.Part #
PLTU1206U4901LST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 4.9K OHM 0.01% 0.4W 1206
Stock
387
In Stock :
387
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.01%
Case Code (Metric) :
3016
Height :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
1206
Series :
PLTU
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Resistance :
4.9kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
400mW
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Datasheets
PLTU1206U4901LST5
Vishay PLTU1206U4901LST5
PLTU Series, Thin Film, 4.9kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C