PLT1206Z7152LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z7152LBTS
Description
RES SMD 71.5KOHM 0.01% 0.4W 1206
Tolerance :
±0.01%
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Resistance :
71.5kOhm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Power (Watts) :
0.4W 2/5W